Re-Send Password?
The Lhéritier Timeline
Jun 02, '20
0


My Life as Samuel-François Lhéritier

My soul walked in when Samuel was 20 years old in 1792 having departed the body of Robert Magaw in 1790. In 1829 my soul transferred to the body of Alexander Baillie Kell 1828 - 1912. One person in five are real people with a soul. The rest are unreal “Matrix people” created by the 3D Matrix which is a cartoon copy of the 5D Matrix.



Linear Timeline

Born 6 August 1772

Angles-sur-l'Anglin, Poitou, France

Died 23 August 1829 (aged 57)

Conflans-Sainte-Honorine, Seine-et-Oise, France

(Presently twinned with Ramsgate! Where I grew up from the age of 3 to 20)

Year of Service 1792–1815

1792 (20) Upon joining the army, he was at first commissioned as a mere grenadier in the 3rd Indre-et-Loire battalion, before being promoted to Corporal, in command of the battalion's grenadiers (22 December 1792).

1793 (21)

The next year, on 18 August 1793, he was appointed secretary to the General Staff of the Army of the Rhine and then provisional deputy of the general adjutants of the army, with the rank of Sub-lieutenant of infantry (17 May 1794), his first junior officer rank.

1794 (22)

His rank as Sub-lieutenant was at first provisional and was only rendered permanent two and a half years later, on 4 December 1796.

1797 (25)

On 2 January 1797, he was appointed aide-de-camp to General Jacques Nicolas Bellavène and saw rapid promotion, first to Lieutenant on 3 April 1797 and then to Captain on 5 October 1797. With his second promotion came a new General Staff position, this time with General Jean Boudet's command.





1800 (28)

On 14 June 1800, Captain Lhéritier fought at the decisive Battle of Marengo, where he collected a severe thigh wound. Six weeks after the battle, on 28 July 1800, he was transferred from the General Staff to the Cavalry branch of the army and was attached to the 6th Dragoons. Completely healed from his injury on 23 October of that year, he was detached from his regiment and, from November reassumed staff duties, as aide-de-camp to General Jean Ambroise Baston de Lariboisière.

1801 (29) to 1803 (31)

However, he soon moved back to cavalry, as, on 19 September 1801 he was promoted to Squadron Commander in the 9th Cavalry. Following the various reforms of the cavalry branch during this period of peace, Lhéritier was again commissioned aide-de-camp on 16 December 1801, a position that he held until 26 August 1803, when he was decommissioned.



1803 (31)

He resumed service a few months later, on 13 October 1803 and on 15 December of that year, he was given a position in the 11th Cuirassiers, a regiment that had been created in 1803 from what used to be the 11th Cavalry.



1803 (31)

With the outbreak of the Napoleonic Wars, Napoleon I formed the Grande Armée and organised most of his cavalry in a large Cavalry Reserve corps under Marshal of the Empire Joachim Murat. Lhéritier continued to serve in the 11th Cuirassiers and in 1805 this regiment was included in General Raymond-Gaspard de Bonardi de Saint-Sulpice's 2nd Brigade of Jean-Joseph Ange d'Hautpoul's 2nd Heavy Cavalry Division. The 11th Cuirassiers itself was under the command of Colonel Albert Louis Emmanuel de Fouler. The regiment was heavily engaged at the Battle of Austerlitz, where it lost 14 dead and 37 wounded out of its pre-battle complement of 327 men. The regiment and its officers fought brilliantly and shortly after the battle, Colonel Fouler was promoted to Brigadier General.

Battle of Austerlitz (2 December 1805/11 Frimaire An XIV FRC) (33!)

1806 (34)

The next year saw the outbreak of the War of the Fourth Coalition, which opposed France to Prussia and Russia. On 5 October 1806, Lhéritier was promoted to Colonel and given the command of the 10th Cuirassiers, a prestigious heavy cavalry regiment, formerly called Royal Cravates during the Ancien Régime, and which traced its origins back to the reign of Louis XIII. The regiment was a part of Marie Adrien François Guiton's 2nd Brigade of General d'Hautpoul's 2nd Heavy Cavalry Division. The division saw no major action during the 1806 campaign, but was heavily engaged at the Battle of Eylau on 8 February 1807. There, Colonel Lhéritier led his cuirassiers during Marshal Murat's famous cavalry charge. Lhéritier was wounded at his right hand when his horse was killed under him, but was soon back in the saddle and took off again at the head of his regiment in another charge.

His senior commander, General d'Hautpoul, was fatally wounded during his heroic charge at Eylau. The 10th Cuirassiers took little part in the fighting that followed that battle.

The Battle of Eylau or Battle of Preussisch-Eylau.

Held on the 7 and 8 February 1807, was a bloody and inconclusive battle between Napoleon's Grande Armée and the Imperial Russian Army under the command of Levin August von Bennigsen near the town of Preussisch Eylau in East Prussia. Late in the battle, the Russians received timely reinforcements from a Prussian division of von L'Estocq. After 1945 the town was renamed Bagrationovsk as a part of Kaliningrad Oblast, Russia. The engagement was fought during the War of the Fourth Coalition, part of the Napoleonic Wars.

1809 (37)

The next significant engagement came in 1809, during the War of the Fifth Coalition, against Austria. The 10th Cuirassiers were again a part of General Guiton's 2nd Brigade of the 2nd Heavy Cavalry Division, now under the command of General Saint-Sulpice, who had taken divisional command following the death of d'Hautpoul in 1807. The regiment, numbering 4 squadrons and a complement of 610 men, saw action at the Battle of Aspern-Essling where Colonel Lhéritier bravely led from the front and received a bullet wound to the right shoulder and had a horse shot under him. Six weeks later, at the Battle of Wagram the 10th Cuirassiers saw brief combat and had only one officer wounded. The next engagement for the regiment came on 11 July at the Battle of Znaim. There, Colonel Lhéritier was again noted for his bravery, as he led his men into action and in the process received a severe wound at the head. His actions during the campaign of 1809 were regarded very highly and on 21 July 1809, he was promoted to Brigadier General.

1809 - 1810 (37 - 38)

Having been promoted to Brigadier General on 21 July 1809, Lhéritier left his regiment the next day and was given command of the 2nd Brigade of the 3rd Heavy Cavalry Division. His command included the 7th and 8th Cuirassiers, but his brigade saw no action, as an armistice had been signed at Znaim on 12 July and the two parties were moving towards signing a peace treaty. The War of the Fifth Coalition ended on 14 October 1809 and General Lhéritier was discharged from his position on 1 May 1810.

1811 (39)

For almost a year, he was not given any assignment, but, on 26 March 1811, he was named inspector of the cavalry depots of the 1st, 15th, 21st and 22nd military divisions, then inspector of the remounts for the 2nd, 3rd, 4th and 5th military divisions (7 May 1811). He was subsequently given a field command, as he was placed at the helm of the 2nd brigade of General Jean-Pierre Doumerc's 3rd Heavy Cavalry Division (7 May 1811).

1812 (40)

During the upcoming French Invasion of Russia, General Lhéritier's brigade was noted for fighting with distinction at the Second Battle of Polotsk on 18–20 October 1812, but by then the outcome of the campaign had already been sealed and the remains of the once mighty Grande Armée pulled out of Russia.

1813 (41)

The next year, on 15 March 1813, Lhéritier was promoted to the rank of general of division and on 1 July was given the command of the 4th Heavy Cavalry Division of III Cavalry Corps. A few weeks later, on 8 August, he was given another command, that of several cavalry brigades from Édouard Jean Baptiste Milhaud's V bis Cavalry Corps, before having to take over the provisional command of the entire corps, during Milhaud's absence. During the summer campaign in Saxony, Lhéritier was noted above all for his actions at the Battle of Gieshübel on 22 August. Towards the end of the year, on 5 October, he was given the command of the 5th Heavy Cavalry division, which was entirely composed of dragoons.

1814 (42)

The 1814 campaign took place on French soil and Napoleon reorganised his army for the defense of the country's frontiers. As a result, on 5 January, General Lhéritier was given the command of the 6th Heavy Cavalry division, then, at the end of January, the 4th Dragoon Division. He led his men into combat with distinction at virtually all the major battles of the campaign, including Brienne, La Rothière and Saint-Dizier.

1814 (42)

Following Napoleon's abdication, Lhéritier swore his allegiance to the Bourbon Restoration but from 1 June 1814 he was placed on half pay. Towards the end of the year, he was appointed Inspector General for cavalry in the 16th military division and took charge of this new function at the beginning of 1815. When Napoleon returned from exile and reclaimed power in France, Lhéritier rallied to his cause and was given a first field command on 23 April, namely the cavalry reserve of IV Army Corps.

1815 (43)

Then, on 3 June 1815, he was named commander of the 11th cavalry division, a mixed force composed of dragoons and cuirassiers. His direct subordinates were Brigadier General Cyrille Simon Picquet, in command of the 1st Brigade (2nd and 7th Dragoons) and none other than his former commander from 1806–1807 and 1809, Brigadier General Guiton, in command of the 2nd Brigade (8th and 11th Cuirassiers). The entire division was a part of François Etienne de Kellermann's III Cavalry Corps of the "Army of the North".

When the "Army of the North" attacked the forces of the Seventh Coalition in the United Kingdom of the Netherlands, Kellermann, with Lhéritier's division, was placed under the command of Marshal Michel Ney. On 16 June, Ney faced a massed Allied force at the Battle of Quatre Bras. Of Lhéritier's 11th cavalry division, only Guiton's cuirassier brigade was present and available for action. As Ney's situation became increasingly desperate, the Marshal ordered Kellermann to take his cuirassiers in a frontal charge against the enemy. The charge was very well handled and, despite the difficult terrain and the large numbers of the enemy, it did much to relieve the pressure on the French forces. At first, it broke Hugh Halkett's forces, then Frederick William, Duke of Brunswick-Wolfenbüttel's German infantry, eventually reaching the crucial Quatre Bras crossroads. However, this breakthrough could not be exploited, as no other units had been sent in immediate support of the heavy cavalry. The cuirassiers endured some close-range musketry before finally turning and retreating at a trot, a manoeuvre during which Kellermann had his horse shot under him and barely escaped capture. Two days later, the entire III Corps was reunited under Kellermann's command and was available for action at the Battle of Waterloo. Lhéritier's division was committed towards 17:30, during the afternoon attacks, as Ney sent in his cavalry in mass against the Allied centre. A series of charges ensued, but such a cavalry attack, without proper infantry or artillery support was always set to fail on an uneven battlefield such as the one at Waterloo and against an infantry that had plenty of time to form protective squares. Despite the efforts of the French cavalry – Lhéritier's division alone lost six officers dead, three mortally wounded and forty wounded – the battle was lost. During this action, Lhéritier received a bullet wound to the right shoulder.

Napoleon abdicated a second time following his defeat at Waterloo and, as the Bourbons returned to power in France, Lhéritier was placed on the non-active list on 20 September 1815.

http://www.youtube.com/watch?v=KpbpbCxILtE

Life under the Bourbons

Although he was not called upon again for field service, the Bourbons did offer him the position of Inspector General for cavalry and subsequently for gendarmerie. He died on 23 August 1829 in Conflans-Sainte-Honorine, near Paris.

Jun 02, '20
188
0
No Comments Available
Raven Echo © 2010 - 2021
Founded by Ian Ballie PHD
Designed by Jay Graham